Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piotrowicach

Logo szkoły

59-424 Piotrowice 139

Tel.: 76 870 88 06

Plik:EPUAP logo.jpg – Wikipedia, wolna encyklopedia

 

 

 

Jak założyć sklep na Facebooku? Poradnik 2023 krok po kroku

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

6 marca 2010r. w kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Męcince rozpoczęto uroczystość obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, których gospodarzem był Wójt Gminy Męcinka- Mirosław Brzozowski .Uroczystości upamiętniające Bohaterów Niezłomnych rozpoczęto Mszą Świętą, którą poprowadził rekolekcjonista ks. Janusz Wilk. Przybyło wielu zaproszonych gości m.in, Tadeusz Samborski – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, wicestarosta jaworski Arkadiusz Baranowski, jaworski Związek Strzelecki

 

Rotmistrz Witold Pilecki – najodważniejszy z odważnych.

1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klasy VIII i III, wspierani przez Panie: Marię Miazgę i Edytę Chełchowską -Drąg, przygotowali montaż słowno-muzyczny poświęcony jednemu z Żołnierzy Niezłomnych-Witoldowi Pileckiemu. Jest to postać niezwykła w historii naszej ojczyzny i należy kultywować pamięć o tym bohaterze.

Mikołaj i Kasia w formie dialogu i prezentacji przypomnieli biografię Rotmistrza. Urodził się w Rosji jako wnuk zesłańca powstania styczniowego. W jego domu zawsze pamiętano o polskich korzeniach. Gdy nastał rok 1920, Witold jest młodym żołnierzem. Jako ochotnik bierze udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Otrzymuje dwukrotnie Krzyż Walecznych, jak podkreśliło dowództwo ,,za odwagę i oddanie Polsce”. Jednak największym sprawdzianem jego niezłomnych zasad moralnych i wojskowych była II wojna światowa. Witold Pilecki walczy w kampanii wrześniowej, a później działa w konspiracji. Największym aktem odwagi było dobrowolne pójście do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Rotmistrz podjął się tego zadania, aby przekazywać informacje o ludobójstwie i zbrodniach popełnianych w obozie. Nie tylko stworzył siatkę konspiracyjną w Auschwitz, ale uciekł z ,,piekła”, aby dawać świadectwo o hitlerowskich zbrodniach.
Uczniowie uczestniczący w apelu, w skupieniu i z uwagą obejrzeli krótki film o losach Witolda Pileckiego przygotowany przez Mikołaja Wybrańca. Wysłuchali piosenek patriotycznych zaśpiewanych przez: Maję Ankus oraz połączony chór uczniów klasy VIII i III.